Zasilacze awaryjne UPS to niezwykle przydatne urządzenia. Zapewniają prąd w przypadku nagłej awarii sieci, zarówno tej krótszej, jak i wielogodzinnej.
W jaki sposób zbudowane są zasilacze awaryjne?
Zasilacz awaryjny UPS to niepozorne urządzenie w postaci małej lub większej skrzynki. Sprzęt ten składa się z kilku elementów, takich jak:
-
falownik,
-
akumulator,
-
prostownik,
-
układ obejścia (bypass).
Odbiornik pobiera energię z falownika, którego natomiast zasila prostownik. Zasilacze mogą pobierać prąd z sieci energetycznej albo agregatu prądotwórczego, a dodatkowym jego źródłem jest akumulator. Co ważne, wszystkie zasilacze UPS zostały wyposażone w monitoring, który służy do nieustannego sprawdzania napięcia i natężenia prądu. W ten sposób sprzęt ten może szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości. Zadaniem monitoringu jest kontrolowanie stanu zasilania głównego oraz awaryjnego. Nowoczesne modele zostały wyposażone w agregat, który przydaje się w przypadku wyczerpania obu źródeł prądu.
Jak działają zasilacze UPS?
Zasilacz awaryjny w ekspresowy sposób wykrywa usterki i wszystkie problemy z zasilaniem, po czym włącza się i dostarcza niezbędną energię z akumulatora. Kiedy stały dopływ prądu zostanie przywrócony, wówczas sprzęt ten przełącza się na zasilanie sieciowe. Celem UPS-u jest więc filtrowanie prądu oraz eliminacja napotkanych zakłóceń w jego dostawie. Filtry wykorzystywane w tych urządzeniach przydają się między innymi podczas przepięć w sieci elektrycznej czy wyładowań atmosferycznych.
Zasilacz awaryjny do pieca- czy warto w niego zainwestować?
Zasilacz awaryjny do pieca przydaje się w każdym gospodarstwie domowym posiadającym piec centralnego ogrzewania. Nowoczesne kotły w celu prawidłowego i bezpiecznego działania potrzebują stałego dostępu do zasilania. Jeśli dojdzie do braku prądu, wówczas ogrzewanie elektryczne, kotły na paliwo gazowe czy ciekłe, czy pompy ciepła wyłączą się. Kotły na węgiel i inne paliwa stałe wymagają nieustannej pracy podajnika i dmuchawy. Pompy cyrkulacyjne chłodzą wodę i dzięki nim ma ona odpowiednią temperaturę. Brak zasilania doprowadza do wyłączenia podajnika paliwa, pomp i dmuchawy. Może to skutkować zagotowaniem się wody w kotle, a nawet jego wybuchem. Właśnie dlatego, zasilacz awaryjny UPS powinien znajdować się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego.
Zasilacz awaryjny jest też w stanie zapewnić nam prąd niezbędny do działania wszystkich innych urządzeń, takich jak komputery, lodówki, kuchenki. Jest to sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu, dzięki któremu będziemy mieć stały dostęp do prądu.