Wpływ przydomowych oczyszczalni biologicznych na środowisko naturalne

Sieć kanalizacyjna w Polsce cały czas jest rozbudowywana, jednak nadal tysiące gospodarstw musi korzystać z szamba. Dotyczy to także wielu budowanych domów. Coraz więcej osób decyduje się jednak na ciekawą alternatywę – oczyszczalnie biologiczne. Czym one są, jakie korzyści przynoszą i czy są w pełni bezpieczne dla środowiska? Dowiedz się więcej na ten temat i wybierz optymalne rozwiązanie dla swojego domu!

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Ścieki z budynku trafiają do osadnika, gdzie następuje ich wstępne czyszczenie. Następnie przepływają grawitacyjnie przez kilka filtrów. Ostatecznie w tym procesie usuwa się do 90% zanieczyszczeń. Taka woda może z powrotem trafić do gruntu (na przykład przez rury drenażowe, omijające wody gruntowe).

Oczyszczalnia przydomowa wymaga również wywozów nieczystości w postaci biomasy (zebranych w osadniku gęstych zanieczyszczeń), jednak odbywa się do zaledwie raz na rok, a nawet dwa lata.

Korzyści instalacji biologicznej oczyszczalni ścieków

Instalacja takiej przydomowej, małej oczyszczalni jest z reguły około dwukrotnie droższa, niż budowa standardowego szamba. Dlaczego zatem coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie? Powodów jest kilka:

  • Prosta budowa oraz wysoka trwałość. Oczyszczalnie biologiczne nie posiadają skomplikowanych mechanizmów, wrażliwych elementów ani awaryjnych podzespołów. Ścieki przepływają w nich grawitacyjnie, a proces czyszczenia odbywa się w sposób biochemiczny (zależnie od typu oczyszczalni).

  • Niskie koszty użytkowania. Tego typu rozwiązania nie potrzebują zasilania w energię elektryczną. Jedynym kosztem jest dosypywany dwa razy w miesiącu preparat biologiczny oraz wywóz biomasy, odbywający się tylko raz na dwa lata. To sprawia, że inwestycja w oczyszczalnię zwraca się już w ciągu 2 lat!

  • Niemal bezobsługowy system. Użytkowanie przydomowej oczyszczalni nie wymaga zbyt wiele – wystarczy pamiętać tylko o uzupełnienie preparatu biologicznego.

  • Ekologia. Biologiczne oczyszczalnie ścieków bazują na rozwiązaniach przyjaznych środowisku. Z tego powodu są one bardziej ekologiczne niż rozwiązania chemiczne, stosowane w zakładach gminnych.

Inwestycja w oczyszczalnie to nie tylko dbałość o środowisko i wygodę, ale przede wszystkim doskonały sposób na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Już w drugim roku niższe opłaty rekompensują wyższe koszty instalacji, a później przynoszą wymierne zyski.

Czy małe oczyszczalnie są bezpieczne dla środowiska?

Choć są one ekologiczne, to myśl o wciąż zanieczyszczonej wodzie spływającej do gruntu może niepokoić. Jednak woda ta nie miesza się z zasobami wód gruntowych. Natomiast sama gleba posiada również zdolności filtracyjne. Oznacza to, że dokładne oczyszczenie wody następuje poprzez naturalne procesy wewnątrz ziemi.

Jeśli jeszcze nie rozwialiśmy Twoich wszystkich wątpliwości, sprawdź sam, co potrafi mała przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wejdź na stronę ekozbiorniki.pl, gdzie znajdziesz dodatkowe materiały edukacyjne, a także wsparcie specjalistów. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zaproponujemy rozwiązanie skrojone na Twój dom. Nie czekaj i już teraz skorzystaj z zalet przydomowej oczyszczalni biologicznej!

Materiał zewnętrzny

Redakcja febri.pl