Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie pokojowego sterownika temperatury?

Pokojowe sterowniki temperatury stają się powoli standardem w systemach domowego ogrzewania. Dzięki nim można efektywniej wykorzystać dostępny opał, uwzględniając np. warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Sprawdźmy, jak przekłada się to na pracę instalacji grzewczej, której sercem jest piec elektryczny.

Jak działa sterownik temperatury?

Najprostsze sterowniki pracują w dwóch trybach: dziennym i nocnym. Użytkownik może ustawić dla każdego z nich odrębną temperaturę, oszczędzając w ten sposób energię zużywaną np. w porze nocnej. W praktyce oznacza to, że podłączony do obwodu c.o. piec na prąd zużywa wtedy minimalną ilość prądu lub nie zużywa go w ogóle.

Zasada działania przełącznika pokojowego jest bardzo prosta. Urządzenie podaje sygnał elektryczny na sterownik, który – zależnie od ustawionego trybu pracy – zamyka lub otwiera obwód sterujący pompą. W momencie jej aktywacji ciepła woda zostaje skierowana do grzejników, a piec elektryczny do ogrzewania domu rozpoczyna swoją pracę.

Automatyczne sterowanie – dlaczego warto?

W nowoczesnych instalacjach grzewczych piec na prąd wymaga zastosowania systemu automatycznego sterowania. Dzięki niemu użytkownik:

  • ma możliwość dostosowania temperatury do własnych potrzeb,

  • może efektywnie regulować pracą kotła,

  • ogranicza zużycie energii i jej koszty,

  • dostosowuje temperaturę do warunków na zewnątrz.

Dużą zaletą sterowników jest możliwość skonfigurowania harmonogramu pracy systemu centralnego ogrzewania przez cały nadchodzący tydzień. Urządzenia sterujące wyposażone są w pamięć, która umożliwia przypisanie określonego trybu (dziennego lub nocnego) dla każdej godziny dnia. Tym samym użytkownik może zaprogramować ów system tak, aby piec elektryczny do ogrzewania domu, przechodził w tryb dzienny np. na godzinę lub dwie przed powrotem mieszkańców z pracy.

Nowoczesne systemy sterowania temperaturą

System opierający się na dwóch trybach (i trzecim, chroniącym przed zamrożeniem) to podstawa. Jego unowocześnione warianty umożliwiają m.in.:

  • bezprzewodowe sterowanie pracą kotła,

  • pracę w oparciu o nowoczesne platformy systemowe,

  • możliwość płynnej regulacji temperatury.

Dzięki temu piec elektryczny do ogrzewania domu generuje jeszcze większe oszczędności. W najbardziej zaawansowanych kotłach elektrycznych (oferowanych np. przez firmę Elterm) istnieje możliwość zaimplementowania systemu sterującego pracą kotła za pomocą aplikacji mobilnej. Rozwiązanie to wykorzystuje możliwości domowej sieci WiFi, dzięki czemu użytkownik może sterować temperaturą z praktycznie dowolnego punktu w domu lub mieszkaniu.

Reasumując, posiadanie systemu sterującego temperaturą staje się powoli standardem. Od użytkownika zależy, jak zaawansowana będzie to technologia i jakie możliwości będzie zapewniać.

Redakcja febri.pl