Już od wielu lat styropian jest najczęściej stosowanym materiałem służącym do ocieplania bardzo różnych konstrukcyjnie budynków. Można nim ocieplać nie tylko ściany, ale także dachy i podłogi. Ten materiał jest bardzo wytrzymały, trwały, lekki i ma wysokie właściwości termoizolacyjne. Styropian podłogowy jest w stanie bez trudu unieść ciężar konstrukcji oraz mebli, sprzętów i urządzeń, jakie znajdują się w budynku.
Właściwości styropianu
Styropian jest chętnie wybierany do termoizolacji zewnętrznej i wewnętrznej z kilku powodów. Przede wszystkim charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co czyni go bardzo wydajnym materiałem. Jest bardzo wytrzymały na nacisk oraz nie ulega pęcznieniu po kontakcie z wodą.
Stosując styropian na podłogę, należy pamiętać, iż nie jest on odporny na negatywny wpływ rozpuszczalników organicznych. W kontakcie z ogniem w pierwszym momencie się kurczy. Dopiero po dłuższej chwili zaczyna się palić, a po usunięciu źródła ognia natychmiast gaśnie.
Rodzaje styropianów podłogowych
Styropian podłogowy można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: polistyren ekspandowany (EPS) oraz polistyren ekstrudowany (XPS).
Polistyren ekspandowany jest formowany w duże bloki, które następnie są cięte na odpowiedniej grubości płyty. Struktura takich płyt jest bardziej porowata i nieco podatna na chłonność wody, choć jest ona nadal na niskim poziomie. Przeciętny wymiar płyty EPS wynosi 500 × 1000 mm. EPS dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:
– Styropian podłogowy grafitowy. Są to szare, srebrne, czarne lub nakrapiane płyty o obniżonym współczynniku przewodzenia ciepła. Ten rodzaj jest najdroższy.
– Styropian podłogowy zwykły charakteryzujący się zróżnicowaną gęstością, wytrzymałością i przewodnością cieplną.
– Styropian podłogowy o obniżonej chłonności wody mający formę niebieskich płyt o mniejszej chłonności oraz o większej gęstości.
Polistyren ekstrudowany, w przeciwieństwie do EPS, już w fazie produkcji jest formowany w płyty o odpowiedniej grubości. Jest mniej nasiąkliwy, posiada większą wytrzymałość i lepszą izolacyjność, a jego cena jest dużo wyższa. Wymiar płyt XPS to 600 × 1250 mm.
Czym kierować się przy wyborze styropianu podłogowego?
Wybierając odpowiedni styropian na podłogę, należy brać pod uwagę wiele ważnych parametrów. Wśród nich można wyróżnić: współczynnik przewodzenia ciepła, grubość i twardość materiału, wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, obniżona chłonność na okresowe działanie wody oraz czy wybrany styropian ma właściwości akustyczne, a konkretnie zdolność tłumienia dźwięków.