Jak powinna wyglądać estetyczna i funkcjonalna zabudowa tarasu?

Wiele budynków zostaje obecnie wyposażonych w taras. W zależności od potrzeb jest to coś na kształt dodatkowego pomieszczenia lub funkcjonuje jako przestrzeń łącząca wnętrze z ogrodem lub podwórkiem. W większości przypadków taras wykorzystywany jest jako miejsce do wypoczynku czy też prezentacji roślin. Warto zadbać, by prezentował się jak najbardziej efektownie i był funkcjonalny.

Jaką zabudowę tarasu wybrać?

Bardzo często praktykowana jest zabudowa tarasu w taki sposób, by całkowicie lub częściowo wyodrębnić go z otoczenia. Niektórzy decydują się na przekształcenie tarasu w dodatkowe pomieszczenie za pomocą różnego rodzaju ścian i przeszkleń. Ostateczny wygląd tego miejsca powinien być uzyskany po rozważeniu wszystkich pomysłów, ocenie praktyczności i funkcjonalności. Taras przeważnie mieści się przed lub z tyłu domu, dzięki całkowitej zabudowie staje się podobny np. do werandy.

Ważne jest, by podczas wybierania zabudowy tarasu nie decydować się na jakieś rozwiązanie pochopnie, tylko dlatego, że u sąsiadów się sprawdziło. Szklane elementy wyglądają bardzo pięknie, ale mogą być niezbyt bezpieczne i opłacalne w domach, w których mieszkają dzieci. Z kolei drewno bez odpowiedniej impregnacji i zadaszenia szybko się zniszczy. Trzeba to wziąć pod uwagę jeszcze przed zakupem i montażem wybranych rozwiązań na taras.

Taras – zamknięty czy otwarty?

Zabudowa tarasu umożliwiająca całkowite zamknięcie przestrzeni łącznie z częścią górną okazuje się w wielu przypadkach dużo bardziej bezpieczna. Jest to ważna kwestia w szczególności w tych domach, w których mieszkają małe dzieci czy zwierzęta. Także w mniej bezpiecznej okolicy dobrze jest odgrodzić rzeczy znajdujące się na tarasie od potencjalnych złodziei lub innych ludzi mających nie do końca uczciwe zamiary.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na całkowitą zabudowę, czy jedynie częściową, warto rozważyć wykorzystanie do tego najbardziej trwałych materiałów. Bardzo popularne i cenione są między innymi szkło, aluminium oraz oczywiście drewno. Każdy z materiałów ma zalety i wady, które trzeba wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Szkło jest łatwe do czyszczenia i trwałe, ale jednocześnie delikatne. Aluminium nie trzeba często konserwować i przy odpowiednich warunkach przetrwa lata, ale może odkształcać się pod wpływem znacznego ciężaru. Drewno trzeba zaimpregnować na początku i pamiętać o powtarzaniu zabiegu, bo w przeciwnym razie zniszczy się dużo szybciej niż powinno. Modne i praktykowane są też wszelkie połączenia wspomnianych materiałów i nie tylko ich.

Redakcja febri.pl