Dom
Tutaj jesteś

Jak filtrować powietrze w instalacjach wentylacyjnych?

6 czerwca 2023 Dom Jak filtrować powietrze w instalacjach wentylacyjnych


Instalacja wentylacyjna składa się z elementów aktywnych i pasywnych. Do tych ostatnich należą m.in. różnego rodzaju systemy filtracyjne, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Czym charakteryzuje się filtr wentylacyjny? Jakie ma on właściwości?

Filtr i jego obudowa

Z reguły filtr wentylacyjny umieszczany jest wewnątrz specjalnej kasety. Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści.

  • Możliwość zabezpieczenia przewodów, wymienników ciepła, wentylatorów itd. przed działaniem kurzu.

  • Możliwość stabilnego osadzenia filtra wewnątrz kanału powietrznego.

  • Uszczelnienie kanału wentylacyjnego.

  • Umocowanie filtra w kanałach o zróżnicowanym kształcie.

Rodzaje i zastosowanie filtrów wentylacyjnych

Na rynku są dostępne różnego rodzaju filtry wentylacyjne. Oto przykłady rozwiązań, które przeznaczone są do wielu ciekawych zastosowań.

  1. Filtry płaskie – to najprostsze elementy filtrujące, które przeznaczone są do usuwania zanieczyszczeń zgodnie z wymogami klas G1, G2 i G3. Często wykorzystuje się je w roli filtrów wstępnych, dzięki którym odciąża się pozostałe elementy systemu filtracji i wentylacji. Czasami używa się ich w szafach sterowniczych.

  2. Filtry kasetowe – to komponenty, które są dostępne w postaci łatwo montowanych kaset. Wykorzystuje się je w roli pierwszych lub kolejnych stopni filtrujących. Ich obudowę stanowi specjalna rama wykonana ze stali lub tworzywa sztucznego.

  3. Filtry kieszeniowe – to elementy, które mają postać specjalnych kieszeni łączonych z profilami za pomocą elementów spinających. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować konieczność zszywania tychże profili z kieszeniami.

  4. Filtry kompaktowe – to produkowane na wymiar komponenty składające się z ramy i substancji filtrującej. Z powodzeniem można ich używać w roli filtrów wstępnych.

  5. Filtry absolutne – jak sama nazwa wskazuje, są to elementy filtrujące praktycznie wszystkie zanieczyszczenia. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zachowania maksymalnej sterylności powietrza. Używa się ich m.in. na salach operacyjnych, w serwerowniach, przychodniach itd.

W niektórych przypadkach filtr wentylacyjny może zostać zastąpiony specjalną matą. Do jej produkcji używa się zwykle włókien syntetycznych, węglowych i szklanych. Stosuje się je w centralach wentylacyjnych, systemach rekuperacji i czerpniach powietrza. Często montuje się je również w szafach sterowniczych, lakierniach i sprężarkach.

Reasumując, filtr wentylacyjny odgrywa kluczową rolę w systemach rozprowadzających powietrze, odzyskujących ciepło (rekuperatorach), a także sprężających je.

Redakcja febri.pl

Nasza redakcja z pasją śledzi najnowsze trendy w aranżacji wnętrz, zakupach związanych z domem oraz nowoczesnych rozwiązaniach budowlanych. Tworzymy treści, które pomagają w podejmowaniu trafnych decyzji przy zakupie nieruchomości, aranżacji przestrzeni oraz pielęgnacji ogrodu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?