Izolacja podłogi za pomocą płyty PIR- jakie zalety ma to rozwiązanie?

Izolacja podłogi to jeden z kluczowych elementów przy próbie obniżenia rachunków za ogrzewanie i poprawy efektywności energetycznej budynku. Sposobów skutecznej izolacji jest mnóstwo, a jednym z najchętniej wybieranych jest stosowanie płyty PIR na posadzkę. Jakie zalety ma to rozwiązanie i w jaki sposób mocuje się płytę do istniejącej już posadzki?

Izolacja podłogi- dlaczego jest tak ważna?

Izolacja podłogi odgrywa ogromną rolę w kwestii poprawy efektywności energetycznej budynku. Jeżeli zostanie wykonana w prawidłowy sposób, pozwoli na skuteczne zatrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia, a do tego nie dopuści do przenikania zimnego powietrza z podłoża do wnętrza. Dzięki temu, w budynku zachowana zostanie stała temperatura, a co za tym idzie, ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku zmniejszy się. To wygeneruje o wiele niższe rachunki. Zastosowanie skutecznej izolacji podłogi to zapewnienie mieszkańcom najwyższego komfortu termicznego. Ponadto izolacja podłogi może działać jako bariera akustyczna, zmniejszając przenikanie hałasu np. z dolnych pięter czy z zewnętrznego otoczenia do wnętrza budynku. Warto wspomnieć także o znaczeniu izolacji dla bezpieczeństwa mieszkańców. Zabezpieczenie przed wilgocią jest także zabezpieczeniem przed pleśnią i bakteriami, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia.

Płyty PIR na posadzkę- jakie mają zalety?

Płyty PIR są często stosowane jako materiał izolujący. Płyty PIR posiadają wysoką wartość izolacyjną, dzięki czemu skutecznie zabezpieczają przed utratą ciepła z wnętrza. Dodatkowo, płyty PIR na posadzki nie dopuszczają do przenikania zimnego powietrza z podłoża, co znacząco poprawia efektywność energetyczną. Płyty PIR na posadzkę cechują się niską wagą, co ma znaczenie szczególnie przy transporcie. Ich montaż jest łatwy. a wytrzymałość jest naprawdę wysoka. Płyty PIR są bardzo odporne na wszelkie odkształcenia i obciążenia, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane na posadzkach o dużym natężeniu ruchu i intensywnej eksploatacji. Płyty PIR na posadzkę skutecznie chronią przed hałasem i niechcianymi dźwiękami, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako sposób na redukcję dźwięków pochodzących z dolnych pięter budynku.

Sposoby montażu płyt PIR

Płyty PIR mogą być klejone bezpośrednio do istniejącej już posadzki. W tym przypadku wykorzystywany jest specjalny klej, który nakłada się na spodnią stronę płyty. Płytę należy dokładnie i równomiernie docisnąć do posadzki, która musi być dokładnie oczyszczona, osuszona i pozbawiona pyłu. Płyty PIR można mocować także za pomocą elementów mocujących, np. wkrętów, kotw czy klamer. Przed mocowaniem płyty w ten sposób konieczne jest wywiercenie odpowiednich otworów. Jeszcze innym sposobem na montaż płyt PIR jest wykorzystanie specjalnych systemów podłogowych.

Redakcja febri.pl