Dlaczego wentylacja w kuchni jest tak ważna?

Jasna, przestronna kuchnia z doskonałym wyposażeniem to marzenie każdej pani domu. Żeby to pomieszczenie było funkcjonalne i bezpieczne, trzeba też zadbać o taki aspekt jak wentylacja. Zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza jest ważne z wielu względów, przy czym jednym z ważniejszych jest zapobieganie powstawaniu wilgoci.

Naturalna wentylacja w kuchni

Większość pomieszczeń w domu jest tak zaprojektowana, by powietrze mogło automatycznie obiegać wnętrze i wydostawać się na zewnątrz. W kuchniach np. można zauważyć obecne kratki wentylacyjne, które pozwalają pozbyć się gromadzącej się w pomieszczeniach pary wodnej. Znajdują się one najczęściej w pobliżu kuchenki, kuchni węglowej czy jakiegokolwiek innego źródła ciepła. Mogą występować pojedynczo, ale częściej zdarzają się przynajmniej parzyste, rozmieszczone zgodnie z planem systemu wentylacji lub przewodów kominowych w budynku.

Tego typu rozwiązania sprawdzają się w wielu przypadkach, ale przy intensywnej emisji pary wodnej mogą okazać się niewystarczające. Trzeba też wiedzieć, że często się zanieczyszczają i wymagają konserwacji, podobnie jak okapy, a nawet przewody kominowe. Czyste ujście kratki wentylacyjnej pozwoli na lepszy przepływ gazów i usprawni ogólną cyrkulację powietrza w kuchni. Możliwe jest samodzielne czyszczenie, ale można również poprosić o pomoc fachowców.

Wentylacja – świeże powietrze w kuchni

Niewielkie kuchnie, w których występuje duża ilość pary wodnej i wysoka temperatura, mogą nie być przyjemnym miejscem np. do przechowywania produktów sypkich. Wilgoć w pomieszczeniach stanowi poważny problem i należy podjąć z wyprzedzeniem kroki zaradcze. Może być konieczne zainwestowanie w dodatkowy system wentylacyjny lub rozszerzenie już istniejącego. Nawet w większych kuchniach, które są nieprzechodnie, pozbawione okien może pojawić się problem z właściwą cyrkulacją powietrza.

O kwestię wentylacji w kuchni należy zadbać już podczas projektowania budynku. W kuchni powinno znaleźć się okno, jeśli wnętrze jest spore – nawet dwa okna. Najlepiej sprawdzają się pomieszczenia przejściowe, które można wietrzyć z dowolnej strony. W każdej innej sytuacji istotne są właśnie okna, które trzeba regularnie otwierać i w ten sposób zapewniać przepływ powietrza. Wietrzenie odbywa się przez cały rok, nawet zimą, ale wtedy można skrócić czas na to przeznaczony. Dzięki temu produkty nie będą się szybko psuły. Problem wilgoci łatwo zauważyć chociażby po tym, że na powierzchniach mebli czy szybach będzie osadzała się para wodna.

Redakcja febri.pl