Na polskim rynku beton dekoracyjny jest nowym trendem w wystroju wnętrz, który z roku na rok zdobywa rzesze nowych fanów. Dynamiczny rozwój ozdabiania ścian w domach czy mieszkaniach można zaobserwować od dłuższego czasu. Betonowe elementy stanowią odważną propozycję, która nie pasuje do każdego pomieszczenia. Beton dekoracyjny idealnie współgra ze stylem loftowym oraz industrialnym. Równie dobrze sprawdzi się w nowoczesnym budynku. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z płytkami ceramicznymi czy też z panelami ściennymi 3D. Bardzo dobrze wygląda przy minimalistycznych dodatkach i meblach.
Beton na ścianę dopiero teraz zyskał aplauz w naszych domach. Ściany z betonu w przeszłości w naszych salonach były tynkowane. Takie ściany kojarzyły nam się bardziej z ubóstwem i stanem surowym. Z roku na rok trendy ulegają zmianie i niecodzienne rozwiązania wcielane są w życie. Takie płyty na ścianę wyglądają zarówno elegancko, jak i reprezentatywnie.
Jaki beton na ścianę wybrać?
Bazę dla przygotowania betonu architektonicznego stanowi cement lub żywica. Jest to materiał najwyższej jakości niewymagający tynkowania czy malowania. Wszystkie rodzaje betonu barwiony jest w masie. Wykańcza się nim zarówno podłogi i ściany oraz zlewy, umywalki czy blaty. Ponieważ jest to materiał wodoodporny można z powodzeniem go stosować pod prysznicem. Końcowy efekt w głównej mierze uzależniony jest od składu betonu, a także od sposobu nakładania oraz wykończenia. Beton na ścianę, który powstał na bazie żywicy jest bardzo plastyczny. W ten sposób widać odbicie wzorów, jak stalowej siatki czy szalunku.
Beton architektoniczny wymaga odpowiedniej aranżacji. Idealnie komponuje się z metalem, kamieniem lub drewnem, który ociepli wizualnie przestrzeń. Żywe kolory również potrafią urozmaicić szarość betonu. Beton stanowi idealnie wykończenie kominka czy też wnęk.
Czy jest alternatywa dla betonu architektonicznego?
Beton architektoniczny na ścianę nie stanowi jedynego rozwiązania dla naszych ścian. Bardzo dobrą opcją stanowią masy tynkarskie, które pozwalają uzyskać taki sam efekt jak beton architektoniczny. Masa tynkarska składa się w głównej mierze z cementu z dodatkiem barwników czy ziaren piasku. Do głównych atutów masy tynkarskiej należy jej odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, wilgotność, a także nie wymaga tak częstego mycia. Dlatego masę tynkarską najczęściej używana jest w kuchni, łazienkach czy w przedpokojach. Do głównych zalet tego produktu należy łatwa oraz szybka aplikacja. W ten sposób samodzielnie możemy wykonać każdą ścianę.