W wielu domach w Polsce grzejniki żeliwne nadal są używane. Naturalnie ich liczba z biegiem czasu spada, gdyż ich użytkownicy coraz częściej decydują się na zastąpienie ich modelami panelowymi. Na co w takiej sytuacji warto zwrócić uwagę? Jakie parametry grzejnika warto uwzględnić przed jego wymianą?
Moc – najważniejszy parametr każdego grzejnika
Jeśli w budynku zapotrzebowanie na energię cieplną nie uległo zmianie, to moc nowych, panelowych grzejników powinna być taka sama, jak w przypadku rozwiązań żeliwnych. Celem jest utrzymanie dotychczasowego bilansu cieplnego. Jak precyzyjnie wyliczyć moc grzejnika żeliwnego?
O tym później. Trzeba bowiem pamiętać, że na ogólne parametry grzewcze kaloryfera żeliwnego ma wpływ przede wszystkim:
-
efektywność odprowadzania ciepła,
-
długość żeberek,
-
liczba żeberek (długość samego grzejnika).
Dlaczego warto wymienić grzejnik żeliwny na panelowy?
Dostępne na rynku grzejniki panelowe mają mnóstwo zalet, dla których wybierają je klienci. Do najważniejszych z nich należą:
-
łatwość czyszczenia, gdyż grzejnik panelowy nie posiada trudnych w czyszczeniu zagłębień,
-
lekkość, zapewniającą stabilne podtrzymanie w konstrukcji nośnej,
-
niewielki rozmiar, dzięki czemu użytkownik ma więcej dostępnej przestrzeni.
Warto też podkreślić, że grzejniki panelowe znacznie szybciej się rozgrzewają. Zależność ta przedkłada się na wyższą efektywność cieplną.
Moc grzejników żeliwnych – jak ją obliczyć?
Trudno dokładnie obliczyć moc grzejnika żeliwnego. Niestety, znalezienie precyzyjnego opisu wszystkich jego parametrów pracy jest dość trudne. Na stronie Kocioł Cenowy można znaleźć ciekawy kalkulator, który pozwoli dokładnie obliczyć moc danego grzejnika.
Do obliczenia mocy całkowitej niezbędne jest:
-
oszacowanie łącznej mocy grzewczej pojedynczego żeberka,
-
policzenie wszystkich żeberek wchodzących w skład grzejnika,
-
uwzględnienie długości żeberek.
Ocenia się, że w grzejnikach o wysokości 60 cm łączna moc grzewcza dla każdego żeberka to około 100 – 130 W. W przypadku wyższych grzejników (90 cm) moc wzrasta do 200 – 230 W. Wystarczy zatem pomnożyć tę wartość razy liczbę żeberek, by otrzymać moc nominalną urządzenia. Naturalnie będzie ona zależeć również od temperatury wody, konstrukcji grzejnika, zastosowanej instalacji, przebiegu rur itd., ale w gruncie rzeczy są to parametry, które jedynie w pewnym zakresie wpływają na ogólną charakterystykę wymiennika ciepła.
Na stronie Kocioł Cenowy można znaleźć szereg nowoczesnych grzejników panelowych, wśród których każdy z Państwa znajdzie coś dla siebie.